XXI Dzień modlitwy i pomocy Kościołowi na Wschodzie

W II niedzielę Adwentu, 6 grudnia, obchodzimy po raz 21. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie organizowany przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej: na Białorusi, Litwie, Łotwie, Estonii, Ukrainie, Rosji, Mołdawii, Armenii, Gruzji, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

Aktualnie Kościołowi za wschodnią granicą służy 198 kapłanów diecezjalnych, 387 kapłanów zakonnych, 320 sióstr zakonnych i 40 braci zakonnych z Polski oraz osoby świeckie. Do biura Zespołu napływają pisemne prośby z diecezji, parafii oraz ze zgromadzeń zakonnych pracujących na Wschodzie. W roku 2020 (do 20.11) zostało zrealizowanych 240 próśb, na kwotę 2 294 492 zł, z czego najwięcej trafiło na Ukrainę i Białoruś.

Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej.

 

Program:

4 grudnia, godz. 21.00 – Apel Jasnogórski (Jasna Góra) prowadzi ks. Leszek Kryża TChr

6 grudnia, godz. 9.00 – Msza św. w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia, której będzie przewodniczył abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski z Białorusi.

6 grudnia, godz. 13.00 – Msza św. transmitowana przez Telewizję Polonia z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników w Warszawie (diecezja warszawsko-praska), której będzie przewodniczył abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski z Białorusi.

Komentowanie jest wyłączone.